ZALETY:
- przystępna cena
- łatwość utrzymania higieny
WADY:
- korekcja tylko niektórych wad zgryzu
- głównie dla młodszych dzieci
- konieczność dużej samodyscypliny pacjenta aby zakładać aparat zgodnie z zaleceniem (najczęściej 13-14 godzin na dobę)
Aparaty wyjmowane to aparaty ortodontyczne, które pacjent może wyjmować z ust np. do jedzenia, picia, mycia zębów. Zbudowane są z akrylowej płyty, w której zamontowane są śruby, łuki, klamry. Mogą to być aparaty jednoszczękowe (aparat górny, aparat dolny) lub obuszczękowe.
Są one przeznaczone głównie dla najmłodszych pacjentów, do około 13 roku życia.
Pełnią u nich ważną rolę w zapobieganiu rozwojowi wad zgryzu, mogą również pobudzać szczęki do wzrostu w odpowiednim kierunku, zapewniając przyszłemu uzębieniu stałemu odpowiednią ilość miejsca. Leczenie ortodontyczne aparatem ruchomym może czasem wyeliminować konieczność leczenia aparatem stałym, a u dzieci, u których ze względu na rodzaj wady i tak będzie konieczne w przyszłości leczenie aparatem stałym, sprawi, że leczenie takie będzie wtedy bardziej efektywniejsze, krótsze i może nie być konieczności usuwania zębów stałych..
Należy nadmienić, że u dzieci z uzębieniem mieszanym mogą być już stosowane aparaty stałe – przyklejone do zębów.
Skuteczność leczenia pacjenta aparatem wyjmowanym w dużym stopniu zależy od jego samodyscypliny w noszeniu tego aparatu.
Dużą więc rolę w procesie leczenia dziecka aparatem ruchomym odgrywają rodzice, którzy kontrolują systematyczność i liczbę godzin noszenia aparatu przez dziecko, odpowiednio rozkręcają śrubę zgodnie z zaleceniem, zgłaszają się w terminie na wyznaczone wizyty kontrolne.
Ponieważ na chęć noszenia aparatu ruchomego przez dziecko w dużym stopniu wpływa również kolorystyka i wygląd takiego aparatu, w naszym Gabinecie Pacjent ma możliwość wyboru koloru aparatu wyjmowanego.